Nişan

Söz Ve Nişan Arasındaki Fark Nedir?

Söz ve nişan arasındaki fark nedir sorusu basitçe açıklanacak olursak söz aileler arasında kız isteme merasimidir. Nişan ise yüzüklerin takıldığı nispeten daha büyük olan törendir. Gelenek ve göreneklerimizde sıkça karşılaştığımız bu iki merasim sıkça karıştırılmaktadır. Söz merasimi erkeğin ailesinin kız tarafının evine giderek tanışma ve geleneksel olarak kızlarını istemesidir. Söz merasiminde erkek tarafı isteme çikolatası ve isteme çiçeğini karşı tarafa takdim eder. Nişan merasimi ise ailelerin, akrabaların ve arkadaşların bulunduğu daha büyük bir tören olarak kutlanır.

Söz merasimi adı üstünde ailelerin birbirine söz vermesidir. Nişan merasimi ise evliliğe giden yol olarak bilinir. Nişan töreninde yüzükler takılır. Bazı nişan törenlerinde yüzükler sağ ellere takılmakta evlilik sonrasında ise sol ele geçirilmektedir. Nişan bir tören olduğu için Türk örf ve adetlerinde bu törenin maliyetini kız tarafı karşılar. Düğün maliyetini ise erkek tarafı karşılar. Bir yandan kız tarafı ve ya erkek tarafı olarak görev paylaşımı yapılmış olur.

Son zamanlarda söz ve nişan merasimlerini beraber yapan çiftler mevcuttur. Böyle bir durumda ise kız isteme olmadan direk yüzük takılmaktadır. Alyans yüzüklerin takılmasıyla beraber düğün hazırlıkları başlamış oluyor. Aradaki fark bundan ibarettir.

Söz ve Nişan Arasındaki Benzerlikler

Söz ve nişan arasındaki fark kadar benzerlikte vardır bunlar ise aksesuar ve hediyeliklerdir. Bu merasimlerinde bazı aksesuarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar günün anlam ve önemini yansıtırken kültürümüzde de önemli detaylardır. İsteme çikolatası ve isteme çiçeği söz merasiminde kullanılmaktadır. Bu ürünler erkek tarafından alınmaktadır. Söz ve damat tepsisi, söz tepsisi seti gibi ürünlerde olmazsa olmazlar arasındadır. Bu ürünler ise kız tarafından alınmaktadır.

Nişan merasiminde ise nişan çikolata tepsisi ve nişan tepsi seti ürünleri kullanılmaktadır. Bu aksesuarlar çiftin talep ettiği doğrultuda zevklerini ve tarzlarını yansıtacak şekilde hazırlanmaktadır. Çiftlerin isimlerinin yazılı olduğu aksesuarlar ise daha fazla tercih edilmektedir. Gümüş nişan tepsisi ve ya aynalı nişan tepsisi en fazla tercih edilenler arasındadır. Nişan tepsisi kim alır gibi bir soru sıkça gündeme geliyor. Erkek tarafı alıyor diyenlerde mevcut fakat bu aksesuarları kız tarafı almaktadır.

Hediyelik olarak ise bir çok seçenek mevcuttur. Özel günlere uygun çiftlerin bir parçasını taşıyan hediyelikler ve ya aksesuarlar törenlere katılanlara dağıtılmaktadır. Bunlar ise kısaca şu şekilde sıralanmakta;

Söz hediyelerinden daha fazla nişan için hediyelikler mevcuttur. Bunun nedeni ise yukarıda bahsettiğimiz gibi söze göre daha büyük bir tören olmasıdır. Nişan törenine çok daha fazla kişi katılmaktadır. Ancak bu ürünleri söz ve ya nişan ayırt etmeden kullanılabilmektedir. Çiftlerin hatırası olarak bu hediyeler dağıtılmaktadır. Modern ve ya geleneksel olarak dekoratif hediyelikler misafirlerin evlerinde yerlerini almaktadır. Tutasarım’da törenlerinizde fark yaratacak hediyelikler bulabilir misafirlerinize unutulmayacak hatıralar bırakabilirsiniz.

Söz ve nişan aynı anda olur mu?

Söz ve nişan merasimi birbirlerine biraz benziyor ancak yazımızın üstünde anlattığımız gibi farkları mevcuttur. Ülkemizde gerek zaman gerekse maliyet açısından son dönemlerde söz ve nişan merasimleri tasarrufu yapılmaktadır. O nedenle söz ve nişan törenlerini beraber yapan çiftler oldukça yaygınlaştı. Genel olarak kız isteme ve söz törenlerinin beraber yapıldığı çokça görülmüştür. Nişan merasimi ise daha sonrasında gerçekleşen nispeten daha detaylı bir tören olarak gerçekleşmektedir. Ancak nişan törenleri de sonrasında bu kapsama dahil olmuştur. Kesin olarak bu törenlere bir genelleme yapılması mümkün değildir. Ancak ailelerin ve çiftlerin anlaştığı durumlarda bu kutlamaların hepsi aynı anda olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir